Днес се празнува Свети Йоан Кръстител – обичаи и вярвания на Ивановден
На 7 януари православните християни празнуват празника на Свети Йоан Кръстител, един от най-великите светци и пророци в християнството. Според Светото писание, родителите на Йоан, свещеник Захарий и Елисавета, дълго време не можели да имат деца, а според преданието ангел им казал, че в напреднала възраст ще имат дете.
Свети Йоан е роден малко преди Исус Христос и неговата мисия е да пророкува и подготвя идването на Бог, както и да напомня на хората за важността на покаянието. Той извършвал ритуални кръщенета в река Йордан, а след това кръщава Господ Исус Христос, което се чества на празника Богоявление. Той ссамият се смятал за недостоен да развърже ремъка на обущата Му; т.е. недостоен да извърши и най-долната слугинска работа за Него. В Новия Завет е написано – „А този Йоан носеше облекло от камилска козина и кожен пояс около кръста си; а храната му беше акриди и див мед“.
В Светото писание е записано, че Исус Христос е казал за свети Йоан: „Но какво излязохте да видите? Пророк ли? Да, казвам ви, и повече от пророк.; Това е онзи, за когото е писано: „Ето, Аз изпращам вестителя Си пред Твоето лице, който ще устрои пътя Ти пред Теб.“; Защото казвам ви: между родените от жени няма нито един пророк по-голям от Иоана Кръстителя…“.
В чест на Свети Йоан се празнува няколко пъти в годината: 24 юни – Еньовден – рождението на Свети Йоан, 29 август – Отсичане главата на св. Йоан и 23 септември, когато се чества зачатието на светеца. Ивановден на 7 януари е един от дните, в който се правят най-много кръщенета в България. Свети Йоан е покровител на много занаяти и професии, както и на много домове и градове по света.
С празника на Свети Йоан Кръстител са свързани различни обичаи, вярвания и традиции, но най-важни са молитвата и сърцето, изпълнено с вяра и любов. Смята се, че Свети Йоан е пример за вида на връзката, която трябва да се установи към Бога, така че според светите писания той ни призовава да се променим, да коригираме грешките си, да погледнем на нашето същество с добродетели. Това е един от дните, в които си струва да се замислим за действията си, навиците, които ни вредят и да се насочим към правилния път.
На Ивановден е обичайно да се пости, когато празникът се пада в сряда или петък.